ďťż
Strona początkowa UmińscyOgłoszenie Listy wstępnie przyjetych na administracjePrawo administracyjne - prof. Wojtczak, ocenyKPA-POST ADMINISTRACYJNE - PROF JANOWICZNa SSP z ZSP/dziennej administracji?Jak oceniacie pracę administracji forum?PRAWO vs. ADMINISTRACJAPrzykład działania administracjiPrawo administracjnePrawo administracyjneSeminarium z postępowania karnego - dr hab. H. Paluszkiewicz
 

Umińscy

Czy ktoś kto był w zeszłym tygodniu na wykładzie z KPA mógłby podać temat wykładu w przyszly piątek, wg moich obliczeń będą to dowody w postepowaniu administracyjnym i rozprawa administracyjna, ale nie jestem pewna . Czy na poprzednim wykładzie omawiane były orzeczenia? Z góry dziekuje za odpowiedź [/b]


Wg moich obliczeń będzie to już kolejny temat, czyli: Rozstrzygnięcie organów I i II instancji. Ugoda administracyjna.
Dzięki
czy ktoś może podac najbliższe terminy egzaminów z kpa?


gdyby kogoś interesowało, to uzasadnienie do wyroku NSA II SA 695/94 znajduje się niemal w całości w Rzepie z 8-9 X 1994. Rzeczpospolitą z tego roku można dostać w czytelni UE i pewnie uniwersyteckiej (tam nie sprawdzałam). W czytelni WPiA nie ma ani w formie elektronicznej ani papierowej.
A może by znalazł się ktoś tak dobry i jakieś skany? Proszę...
Dzisiaj Pan profesor poruszył kwestię terminu egzaminu ustnego dla osób z "listy" i zasugerował koniec lutego. Czy uważacie, że koniec lutego to na pewno najlepszy termin? Byłby to dość niedługi odstęp czasu od sesji zimowej... Co sądzicie o terminie egzaminu pod koniec marca ?
Ja w ogóle jestem ciekawa kiedy ogólnie będą terminy. Bo dobrze by wiedzieć... 1 grudnia już niedługo...

Dzisiaj Pan profesor poruszył kwestię terminu egzaminu ustnego dla osób z "listy" i zasugerował koniec lutego. Czy uważacie, że koniec lutego to na pewno najlepszy termin? Byłby to dość niedługi odstęp czasu od sesji zimowej... Co sądzicie o terminie egzaminu pod koniec marca ?

myślę, że koniec lutego jest idealny

Ja w ogóle jestem ciekawa kiedy ogólnie będą terminy. Bo dobrze by wiedzieć... 1 grudnia już niedługo...

o ile wiem, wykładowcy mają czas do końca listopada na ustalenie terminów.
Dla mnie też ten koniec lutego może być. Tylko niech prowadzący wreszcie podadzą inne terminy egzaminów!! ciężko jest układać sobie sesje jak się nie wie czy przypadkiem po podaniu terminu wszystko się posypie:/
a mam pytanie, czy zapisy na ten ustny egzamin u pana profesora będą przeprowadzane też przez usosa? czy jakoś indywidualnie? a jak indywidualnie to kiedy?
pytanie do doświadczonych graczy lub osób mających niepodważalne informacje od nich : u kogo najłatwiej, najdogodniej, bez problemów z terminem - jedny słowem najlepiej zdać egzamin w formie ustnej z post. adm., dodam, że w grę wchodzi tylko egzamin ustny, gdyż musze go zdać do wtorku w przyszłym tygodniu..?!
najlepiej zeby egzamin byl jakos w polowie marca...w lutym to sa ferie i odpoczynek po sesji zimowej...nie wiem po co to cisnienie zeby zdawac tak szybko..
@Thommy - załóż, że KPA będziesz zdawał jako pierwsze a co do zapisów, ja na wszelki wypadek się zapiszę na jakiś pisemny, bo chyba musimy być na jakiś termin zapisani. No chyba, że będzie termin dla ustnych w usosie.

@szulek_damian - do Hausera nie masz co startować, bo on zajęty jest i trzeba się postarać, żeby do niego iść...

@xxx - żeby mieć z głowy? żeby wcześniej skończyć rok akademicki? żeby mieć czas na wszystkie procedury?
Anks - dziękuję
więcej, więcej!
Sesja nie śpi, Anks też nie musi, stąd ten pośpiech

W zeszłym roku wyglądało to tak:
Prof. Hauser umówił się z nami na dwa terminy (koniec lutego i koniec marca), zlecił sporządzenie list na poszczególne terminy, po czym dostarczył je pani Jung, która nas wpisała w Usoswebie na termin, który uzgodniliśmy.

Egzamin bardzo przyjemny.
Warto wiedzieć, co nas interesuje z zakresu procedury administracyjnej i umieć to obronić.
a ile było osób w sumie na te ustne? i czy ilość plusików miała znaczenie czy kwalifikował się każdy, kto miał choć jeden?

ps. 3 tygodnie przecież wystarczą na KPA
na moim terminie chyba 8 osób

wystarczył, z tego co pamiętam jeden plusik

U mnie starczyły dwa tygodnie
a, to cenna wiadomość, biorąc pod uwagę moją skłonność do prokrastynacji

ale zaraz, tylko 8 osób? u nas w tej chwili jest już z 20... O.o
no to wynika z tego, że jeżeli jest nas 20osob, to pewnie pan profesor zrobi jeszcze ten termin marcowy, no przecież się nie pomieścimy na ustnym w tyle osób (a jest dopiero końcówka listopada, na pewno ktoś sie jeszcze zapisze na listę)

p.s mam pytanie do tych osób, które już zdawały ustny u prof. Hausera. Czy znajomość orzeczeń zadawanych na wykłady jest obowiązkowa na egzamin??
w usosie pojawiło się kilka terminów, ale żaden u Hausera.

@szulk_damian uderz do Skoczylasa - pdobno jest w porządku
cóż, nie dali nam zbyt dużego wyboru- termin w połowie lutego a potem dopiero pod koniec maja?!:/ mam nadzieję, że jeszcze jakiś termin się pojawi...
anks - dzięki, a prof. Janowicz?
Też mam taka nadzieje, w ogóle terminy sa tylko 4 a to trochę mało:/


p.s mam pytanie do tych osób, które już zdawały ustny u prof. Hausera. Czy znajomość orzeczeń zadawanych na wykłady jest obowiązkowa na egzamin??


W zeszłym roku prof. Hauser nie pytał o orzeczenia. W ogóle zgadzam się z Doris, że egzamin był bardzo przyjemny, bo w wielu wypadkach polegał po prostu na ogólnej rozmowie o postępowaniu adm. (z której bądź co bądź wynikało, czy ma się na temat tego post. jakiekolwiek pojęcie;) niż na stawianiu konkretnych pytań przez profesora.
Czy coś może wiadomo na temat egzaminatorów (dr Gill, prof.Skoczylas, dr Sawczyn). Jak u nich zdawalnością? Kogo z nich najlepiej wybrać?

PS. Czemu nie ma żadnego terminu u prof. Hausera??
znajomi polecali mi zdawanie u Skoczylasa, więc wnoszę, że nie jest trudno

co do Hausera, nie jestem pewna, czy on nie bierze tylko tych, co przejawiali aktywność na wykładzie. Czy on czasem nie przewidywał prowadzenia dla reszty pisemnego?
no! dalej! pisać, u kogo radzicie zdawać kpa, bo nie dość, że wybór terminów marny, to jeszcze o egzaminatorach mało wiadomo ;/
Co do prof. Hausera, to on chyba robi wyłącznie ustne dla aktywnych.
W kwestii pozostałych, słyszałam dobre opinie o dr Gillu, natomiast z tego co wiem, to dr Sawczyn w zeszłym roku robił dość trudne egzaminy, mimo że to "open book" i teoretycznie powinno być łatwo.
a czy ktoś wie coś a propos egzaminu u prof. Janowicza? tzn czy w zeszłym roku prof. Janowicz egzaminował i czy trudno się do niego dostać?były jakieś limity?jak wyglądały zapisy?
Egzamin u dr Sawczyna raczej nie należy do trudnych, odpowiedzi na pytania można łatwo odnaleźć w podręczniku, choć jest jeden haczyk - pytania z kazusu są zazwyczaj bardzo podchwytliwe i trzeba orientować się gdzie co znaleźć w ustawach (czasem warto pomyśleć i sprawdzić dokładnie przepisy zamiast wpisywać to, co pierwsze rzuciło się w oczy ). W poprzednim roku właśnie wiele osób się na tym przejechało i stąd opinia, że egzamin u dr Sawczyna należy do trudnych (Też poległem, ale nie uważam, że był trudny ).

Jeżeli chodzi i o prof. Skoczylasa, to tutaj egzamin moim zdaniem jest trudniejszy, aczkolwiek profesor nie ma w zwyczaju zadawania jakich super podchwytliwych pytań. Dobra znajomość wszystkich ustaw pozwoli wam bez problemu znaleźć odpowiedź na pytania (podręcznik też się przydaje ) bez poświęcania wielu godzin na naukę.

Co do prof. Janowicza, to słyszałem same pochlebne opinie na jego temat . Oceny z reguły są bardzo dobre, egzamin należy do jednych z najprzyjemniejszych na studiach, zaś pytania też podobno nie zaskakują. Z tego, co wiem, to należy się z profesorem umawiać indywidualnie na egzamin ustny - jednakże trzeba wziąć pod uwagę, że czasem można go nie zastać w godzinach dyżuru.

Z tego, co wiem, to należy się z profesorem umawiać indywidualnie na egzamin ustny - jednakże trzeba wziąć pod uwagę, że czasem można go nie zastać w godzinach dyżuru.

a można się umówić przez cały rok, czy profesor zaczyna zapisywać na ewentualne ustne od II semestru?
ktos jest mi w stanie opisać wygląd prof. Janowicza?:)
Czyli wystarczy pójść do prof.Janowicza, ładnie się uśmiechnąć i umówić na termin ( nawet jeśli terminów u niego nie ma w USOSIE)?

a można się umówić przez cały rok, czy profesor zaczyna zapisywać na ewentualne ustne od II semestru?
Raczej przez cały rok, ale nie jest to pewna informacja, najlepiej pójść na dyżur i się zapytać .


ktos jest mi w stanie opisać wygląd prof. Janowicza?:)
lol... profesor ma 88 lat, w pokoju przyjmuje tylko on na pewno go poznasz

i tak, profesor przyjmuje cały rok, ale im wcześniej, tym lepiej, ponieważ w II semestrze egzaminuje też m.in. europeistykę i z tego, co słyszałam później dochodziło do dantejskich scen, bo prof. nie ejst w stanie przepytać więcej niż 6, 8 osób na 1 terminie.
słodko chyba się z nim umówię na małą egzaminacyjną randkę

przynajmniej zwolni się dla kogoś miejsce 13.02
który wykład według planu na stronie katedry jest jutro? 8 czy 9? bo nie wiem które orzeczenia będą omawiane. mógłby mnie ktoś oświecić?
ósmy
I tak i nie
8 bo nie przerobiliśmy wszystkich orzeczeń w zeszły piątek. Ale gdyby brać pod uwagę, że nie wiadomo czy orzeczenia będą przerobione to 9 Bo profesor dużo sam mówił o temacie nr 8.
Ja jeszcze w sprawie orzeczen. Czy trzeba je wszystkie znac na egzamin, w jakim zakresie?
to zalezy u kogo zdajesz:)jak idziesz na ustny do prof hausera to nie a u reszty to nie wiem, ale slyszalam ze sie przydaja
który jest jutro wykład wg planu? 9 czy 10?
wykład 8
czy profesor podał już datę lutowego egzaminu?
2 terminy:
25. II
11. III
a przydział jest odgórny czy można sobie wybrać?
można sobie wybrać, po prostu przyjdź na któryś z terminów.
tydzień temu na adminie były orzeczenia na temat:

"weryfikacja decyzji administracyjnych w trybach nadzwyczajnych (wykład 8.)"

czyli w ten piątek (18.12) jest wykład 9. prawda?

z góry dzięki za odpowiedź
W piątek powinien odbyć się wykład nr 9 - o jakże fascynującej tematyce - Postępowanie w sprawie wydawania zaświadczeń; Skargi i wnioski.
do orzeczeń na 9-ty wykład są dwie glosy. czy do tej pory omawialiście glosy na wykładzie?
niee, podstawa do orzeczenia. czasem coś się komuś wymsknie z glosy, żeby zacynić ;p

osobiście uważam, że glosy się przyjemniej czyta, bo są krótsze i wykładają w miarę bezpośrednio, o co kaman i zwracają uwagę na aspekty, na które my sami moglibyśmy nie wpaść po fascynującej lekturze orzeczenia
Mam pytanie czy ktoś uczęszcza na konserwatorium z kpa u Pani Aleksandry Czajki, mam pytanie związane odnośnie terminu zaliczenia, z góry dziękuję za informacje lub kontakt gg 3810759
Czy ktoś się może orientuje czy prof. Janowicz egzaminuje w czasie przerwy międzysemestralnej?
Prof. Janowicz przyjmuje w tym roku tylko w wyjatkowych przypadkach, np. gdy ktos wyjezdza na erasmusa w semestrze letnim. Przynajmniej w najblizszym czasie, bo jak to sie wyrazil - studenci nie chodza na wyklad

Egzamin 08.04.08 u dr Sawczyna

Polecam uważnie przczytac podrecznik (Borkowski Adamiak),ale powtarzac juz z kodeksu i z diagramow.Diagramy bardzo przydaja sie na egzaminie.Dobra znajomosc kodeksu i innych ustaw bardzo ulatwia zdanie egzaminu.



Jakich diagramów?
jest seria wydawnictwa Park Prawo - Prawo w diagramach
jakich "innych ustaw"? P
zapewne postępowania przed sądami administracyjnymi, postępowania egzekucyjnego w administracji i (tu już nie jestem pewien) prawa o ustroju sądów administracyjnych?
ale to wszystko jest zbiorczo w jednej książeczce... przez chwilę się zestresowałam ;P
hej co bylo wczoraj na wykladzie i w jakim miejscu jestesmy z orzeczeniami?byla mowa moze odnosnie ustnego egzaminu u prof hausera?

hej co bylo wczoraj na wykladzie i w jakim miejscu jestesmy z orzeczeniami?byla mowa moze odnosnie ustnego egzaminu u prof hausera?
było o zasadach postępowania egzekucyjnego i orzeczenia do tego
a co do egzaminu- były 2 listy z terminami i każdy się wpisywał na wybrany przez siebie termin
ojej, a co do tych list, to można się wpisać w najbliższy piątek? albo inny piątek, bo akurat w ten mam koło...
tak, profesor mówił, że lista będzie też w przyszły piątek. Limitów miejsc też raczej nie ma, bo listy są po to, żeby wiedział jak sobie czas zaplanować.
uff, ulżyło mi - dzięki
hej, czy wie ktoś moze co nie obowiązuje na egzamin z kpa u dr Sawczyna? w planie wykładu na stronie katedry są te akty:
- Kodeks postępowania administracyjnego
- Ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji
- Ustawa – Prawo o ustroju sądów administracyjnych
- Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi

ale może coś wypada...

i czy ustawy podane na stronie katedry w dziale akty prawne też nas obowiązują czy tylko administrację która ma przedmiot Postępowanie sądowoadministracyjne

może głupie pytanie ale nie chodzę na wykłady a nie chc być nadgorliwa;p
pozdrawiam
Na egzaminie - obojętnie u kogo zdajesz - obowiązują te akty prawne (4), które przytoczyłaś. Dr Sawczyn mówił, że nie będzie pytał dokładnie o... - chyba to dot. skarg i wniosków? Nie pamiętam.

A wykaz aktów prawnych (ustawy + rozporządzenia) na stronie katedry - ewidentnie odnoszą się do administracji (2 stopnia) - nas to nie dot. (na szczęście...)
Dzięki za odpowiedź tak właśnie myślałam:)
Popytam jeszcze o tych skargach i wnioskach ale tego akurat jest mało więc bez różnicy prawie.;)
Który wykład z planu Katedry będzie jutro omawiany?

Który wykład z planu Katedry będzie jutro omawiany?

ostatnio były zasady postepowania egzekucyjnego, wiec pewnie nastepny z listy
czy komus udalo sie do porf janowicza zapisac?
Jako że pewnie większość studentów IV i V roku ma za sobą KPA, a ja jestem w trakcie -no może raczej przed-rozpoczęciem nauki, mam pytanie co do zakresu tego egzaminu, czyli, mówiąc najprościej -czego się uczyć nie trzeba? na co zwrócić uwagę itp. [chodzi mi o egzamin pisemny, ponoć test], i na czym tak naprawdę polega ta zasada open book? Z góry dzięki za pomoc!
podbijam ostatnie pytanie ! niech ktoś kto zdawał ze starszych roczników podzieli sie informacjami prosze !!!
czy ktoś się może orientuje, czy obowiązują nas postępowania administracyjne szczególne (podatkowe i celne)? O_o
w książce (tej najnowszej: celińska-grzegorczyk, hauser, sawczyn, skoczylas) jest na końcu taki rozdział... ale pojęcia nie mam, czy olać, czy się uczyć. było to w zeszłych latach?
Wg mnie nie. W planie wykładu i zagadnień nie ma czegoś takiego. A i w tych aktach prawnych, które nas obowiązują też nie.
pytałam prof. Hausera i powiedział mi, że ordynacji podatkowej nie musimy się uczyć. Obowiązują nas tylko te 4 ustawy.

wydaje mi się, że rok temu też tak było.
dzięki, dobre kobiety! ^^ -50 stron z podręcznika, oł je!

wydaje mi się, że rok temu też tak było. owszem było.

ktos o open book pytał - przynosisz na exam WSZYSTKO co dusza zapragnie i jest papierowe, i o lie pamietam NIE JEST kserem - all ustawy, podreczniki notatki, komentarze, encyklopedie - korzystasz z nich do woli, wchodzisz, czekasz na 5 i dostajesz 3
dzieki za info nt openbooka , ale jak mozesz napisz jeszcze z czego sie pouczyc i co nas obowiazuje w sensie jakie ustawy ??
Mam jeszcze pytanie co do rodzaju tych kazusów/kazusu, szczególnie do osób, które chodziły na ćwiczenia z kpa, może macie jakąś cenną wiedzę na ten temat? Może chociaż jeden przykładowy kazusik - ?
Polecam ksiazeczke z kazusami autorstwa pracownikow katedry postepowania administraycjnego naszego wydzialu Do zakupu w wydzialowej ksiegarni.
mam pytanie natury technicznej do tych osób, które idą na egzamin do prof. Hausera: czy my mamy być zapisani na jakiś termin do usos-a czy nie? bo wydaje mi się że dr Sawczyn mówił, że mamy się wypisać z tych terminów, które są (jeżeli ktoś jest na taki trermin zapisany), a on potem wpisze nas na termin, który zostanie utworzony w usos-ie, ale nie jestem tego pewien... mógłby ktoś rozwiać moje wątpliwości?
zgadza się, tak mówił i tak ma być:)

a pytanko takie, z czego się uczycie do prof?
pewnie z podręcznika autorstwa m. in. prof.
mówił o nim na pierwszym wykładzie
a jaki bo jakoś nie notowałem na 1 wykładzie;D a podręcznika nie mogę znaleźć autorstwa prof
jedynie B. Adamiak, J. Borkowski, Postępowanie administracyjne i sądowoadministracyjne
"postępowania administracyjne, sądowoadministracyjne i egzekucyjne" autorstwa prof. Romana Hausera, prof. Andrzeja Skoczylasa oraz dr Katarzyny Celińskiej-Grzegorczyk i dra Wojciecha Sawczyna
Lexis Nexis, wyd. 1, 2009 r.
w BU go nie ma z tego co mi wiadomo, jest w księgarni w CI, kosztuje 52.5zł
a poza tymi dwoma, które zostały wymienione, są jeszcze takie:

Postępowanie administracyjne i postępowanie przed sądami administracyjnymi - W. Chróścielewsk, J. P. Tarno

Postępowanie administracyjne - ogólne, podatkowe, egzekucyjne i przed sądami administracyjnymi - Wierzbowski Marek (red.)
a ktos da jakies rady odnosnie egzaminu u prof hausera?jak sie uczyc i na co zwrocic uwage?)
może faktycznie to trochę bezczelne.. ale nie można na egzamin u dra Sawczyna przynieść kser podręczników? jak to jest sprawdzane?
podbijam pytanie odnośnie egzaminu u pfor Hausera? słyszałam, ze prof jest reaczej "lightowy" na egzaminach, ale jakieś rady by sie prztdaly
np jaki zakres ustaw jest wymagany, ci co pisza moga z nich korzystac, a my? mamy sie uczyc calych ustaw? kpa czy p.u.s.a albo p.p.s.a to jakos mozna dac rade ale ustawe egzekucyjna???
czy osoby nie chodzące na wykłady mogą zdawać egzamin o prof. Hausera?
niestety nie, prof. mówił, że trzeba być na jego liście, a było to tylko dzięki chodzeniu na wykłady:P

ale również pytam starsze rocznika, jak się uczyć, czego się spodziewać u prof?
w bazie pytań dr. sawczyna pojawiło się takie pytanie:

5. W jakiej formie następuje odmowa wydania postanowienia?

czy ktoś jest mi w stanie na to odpowiedzieć? O_O
A nie pokręcił ktoś czegoś?
no właśnie też mi się tak wydaje... bo to pytanie po pierwsze primo: nie precyzuje, o jakie postanowienie chodzi (kpa czy ppsa?), a po drugie secundo: w kpa nie jest w ogóle uregulowana taka instytucja
To pytanie z 2008 roku. Zresztą autorka posta nie była pewna, czy czegoś nie pokręciła, więc mogło jednak być tak jak uważamy
Czy ktoś może się podzielić wskazówkami dot. egzaminu u prof. Hausera? Z czego się uczyć, na co zwrócić uwagę, itp.?
ja też zadawałam to pytanie, ale chyba nikt ze starszych roczników nie wchodzi na nasze forum...a z naszego roku nikt jeszcze nie zdawał u prof. Hausera

czytałam troche o kpa w archiwum, ale nie doczytałam się odpowiedzi na nasze pytanie:(
Podbijam, tyle że moje pytanie odnosi się do egzaminu u dr Sawczyna. Trochę już poczytałem, ale nie ma tez znowu aż ta dużo na ten temat. Może ktoś podzieli się wrażeniami, praktycznymi wskazówkami?
Gdzieś w bazie pytań pojawiło się pytanie, czy pracodawca według egzekucji administracyjnej = pracodawca według kodeksu pracy - może to łatwe pytanie, ale ja jakoś tego nie dostrzegam (nie zdawałam prawa pracy jeszcze). Czy ktoś z was zna odpowiedź, albo padła gdzieś na wykładzie?
Też nie zdawałam prawa pracy, ale wydaje mi się, że w tym pytaniu chodzi o kwestię zatrudnienia. pracowdawca w kodeksie pracy, to ten, który zatrudnia, a pracowdawca w ustawie o egzekucji, to ten, który wypłaca wynagrodzenie wymienione w pkt 17. Chodzi więc o to, że niekoniecznie występuje tu stosunek zatrudnienia, co znaczy, że pojęcia nie sa tożsame.

ja z kolei mam inne pytanie:

czy "pracownik urzędu" = (lub mieści) w pojęciu "pracownik organu"?
myślę nad podchwytliwością pytania o załatwianie postępowania
o tak! Sprzątaczka w urzędzie jest organem i to jakim
sprzątaczka miałaby taki kodeks etyczny? :]

Kodeks Etyczny

albo taki?

http://bip.um.szczecin.pl...apter_11435.asp
ja bym w tym pytaniu zastanowiła się "od źródeł"

na prawie administracyjnym kładli nam do głowy, że urząd powołany jest do obsługi i pomocy w pracy organu...jednak te dwie jednostki organizacyjne mają zapewne różne składy osobowe...więc powiedziałabym, że nie pracownik urzędu nie równa się pracownik organu, aczkolwiek mogę się mylić i to bardzo
organy są jednoosobowe albo kolegialne. moim zdaniem nie ma takiej kategorii jak "pracownik organu". można mówić jedynie o pracowniku urzędu, powołanego do obsługi organu.

nie ma takiej kategorii jak "pracownik organu". .

Aha. Czyli kodeks postepowanai administracyjnego kłamie. Bo w Art. 24 wyraznie mówi o pracowniku organu administracji publicznej
według komentarza do kpa przez pojęcie "pracownika organu administracji publicznej" rozumie się pracownika urzędu. trudno wyobrazić sobie pracownika prezydenta miasta albo pracownika rady gminy...

według komentarza do kpa przez pojęcie "pracownika organu administracji publicznej" rozumie się pracownika urzędu.

moze jakis tytuł? W kpa nie ma słowa o pracowniku urzędu. Jak na moje to pracownikiem urzędu może byc woźny ;p

"pracownika organu administracji publicznej" rozumie się pracownika urzędu. trudno wyobrazić sobie pracownika pracownika rady gminy..."

rady gminy w to nie mieszajmy. Bo rada gminy nie jest urzędem (a prezydent, jak najbardziej tak )
Komentarz do kpa Jaśkowska Wróbel. Pracownik organu jest tam definiowany bardzo szeroko przez wyliczenie wielu urzędów, inspektoratów, komend itp. Jest to więc pracownik urzędu. Nie każdy, bo przecież nie każdemu pracownikowi powierza się wykonywanie kompetencji organu, w tym wydawanie decyzji (art. 268a kpa). Pracownicy urzędów dzielą się na różne kategorie, a tu znaczenie będą mieć ewentualnie pracownicy zatrudnieni na stanowiskach urzędniczych.

Prezydent miasta jest organem admnistracji publicznej, nie jest urzędem.
Dzięki wielkie za rozjaśnienie! :*
Oczywiście nie uważam tego za jedyną słuszną i niepodważalną interpretację, ale skoro kpa zawiera dodatkowo przepisy o wyłączeniu organu i wyłączeniu członka organu kolegialnego, wyłączenie pracownika moim zdaniem sprowadza się właśnie do wyłączenia pracownika urzędu, mającego wpływ na wydawane rozstrzygnięcie.
Słyszałam już parę razy, że warto się uczyć z "diagramów". Czy ktoś może wyjaśnić czym są owe tajemnicze "diagramy"? tzn. podać autorów, gdzie można je nabyć, itp.
Prawo w diagramach
postępowanie administracyjne i sądowoadministracyjne
autor Monika Susałko
można kupić w księgarni pod Coll.Iuridicum
Ostatnia wątpliwość z mojej strony

Czy można złożyć wniosek o przywrócenie terminu do wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej?

w kpa jest taka regulacja, bardzo wyraźna. natomiast w ppsa nie ma w ogóle. za to jest art. 87.5, który mówi o wyjątkowych przypadkach, w których można przywrócić termin po upływie roku.

czy w takim razie odpowiedzią na pytanie będzie: wydaje się, że jest to możliwe. skoro ustawodawca nie zamieścił takiej regulacji, to znak, że działanie takie jest dozwolone (poza tym skoro po roku można przywrócić termin tylko w wypadkach wyjątkowych, to znaczy, że wcześniej można go przywrócić już wtedy, gdy wykaże się brak winy w uchybieniu).

czy może: skoro ustawodawca nie zamieścił regulacji uprawniającej, to takie działanie generalnie nie jest dozwolone. jednakże, w wypadkach wyjątkowych, w razie uchybienia terminowi możliwość jego przywrócenia istnieje nawet po roku od uchybienia.
(czyli ogólny zakaz, z pozwoleniem w wyjątkowych sytuacjach)

sama już nie wiem, co o tym wszystkim myśleć
Według ppsa możliwe jest przywrócenie terminu siedmiodniowego na złożenie wniosku o przywrócenie terminu. Generalnie do roku, a po roku tylko w wyjątkowych przypadkach. Natomiast kpa wyraźnie wyklucza taką sytuację.
III SA/Wa 3288/05

1. Nie można wyłączyć możliwości złożenia wniosku o przywrócenie terminu po odrzuceniu przez sąd skargi z powodu uchybienia terminowi do jej wniesienia.
2. Wniosek o przywrócenie 7-dniowego terminu do złożenia wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia skargi po odrzuceniu skargi przez sąd składa się do sądu, a nie za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 87 § 3 p.p.s.a.).

(...)Jednak istota sporu w sprawie rozpatrywanej dotyczy innego wniosku, nie dotyczy wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia skargi po odrzuceniu skargi przez sąd, lecz przywrócenia 7-dniowego terminu do złożenia wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia skargi po odrzuceniu skargi przez sąd. Taki wniosek należy złożyć tylko i wyłącznie do sądu. Sąd jednocześnie podziela prawidłową konkluzję, na którą powołuje się pełnomocnik w skardze, że istnieje możliwość przywracania 7-dniowego terminu z uwagi na fakt, że w porównaniu z art. 58 § 3 k.p.a. odpadła przesłanka uniemożliwiająca przywrócenie 7-dniowego terminu do złożenia wniosku o przywrócenie terminu. Należy bowiem wyjaśnić, że do dnia 31 grudnia 2003 r. obowiązywała ustawa z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym (Dz. U. Nr 74, poz. 368 z późn. zm.), która w sprawach nieunormowanych w ustawie odsyłała m.in. do odpowiedniego stosowania przepisów k.p.a., tj. m.in. art. 57-60 (art. 59 ustawy o NSA). Zgodnie zaś z art. 58 § 3 k.p.a. przywrócenie terminu do złożenia prośby o przywrócenie terminu jest niedopuszczalne.(...)
I takie pytanie: Obecny Prezydent RP mógłby teoretycznie zostać Prezesem NSA. Czy były dwukrotny Prezydent RP również mógłby pełnić tę zaszczytną funkcję?

Juz to, ze obecny prezydent mogly byc prezesem NSA wydaje mi sie dosc dziwne - skoro prezesa powoluje Prezydent + art.14 pusa i wynikajaca z niego calkowita niezaleznosc sadownictwa administracyjnego od wszelkich organow administracji. Natomiast byly Prezydent -zastanawiam sie czy trzeba tu opisac cala sciezke wyboru (wymogi na sedziego wsa, nsa, wybor kandydata na prezesa - zgromadzenie ogolne sposrod sedziow nsa) i odpowiedziec twierdzaco, czy raczej napisac, ze tylko sedzia NSA moze zostac prezesem i odpowiedziec negatywnie?
DZIĘKI WIELKIE!!!

I takie pytanie: Obecny Prezydent RP mógłby teoretycznie zostać Prezesem NSA. Czy były dwukrotny Prezydent RP również mógłby pełnić tę zaszczytną funkcję?

Juz to, ze obecny prezydent mogly byc prezesem NSA wydaje mi sie dosc dziwne - skoro prezesa powoluje Prezydent + art.14 pusa i wynikajaca z niego calkowita niezaleznosc sadownictwa administracyjnego od wszelkich organow administracji. Natomiast byly Prezydent -zastanawiam sie czy trzeba tu opisac cala sciezke wyboru (wymogi na sedziego wsa, nsa, wybor kandydata na prezesa - zgromadzenie ogolne sposrod sedziow nsa) i odpowiedziec twierdzaco, czy raczej napisac, ze tylko sedzia NSA moze zostac prezesem i odpowiedziec negatywnie?


Pierwszy człon, abstrahując od regulacji ustawowych, wyraźnie zostaje wykluczony przez art. 132 Konstytucji: "Prezydent RP nie może piastować żadnego innego urzędu ani pełnić żadnej funkcji publicznej, z wyjątkiem tych, które są związane ze sprawowanym urzędem."

Co do drugiego członu. Jak napiszesz więcej, to Ci nie zaszkodzi Ale nie zdziwiłabym się, gdyby odpowiedź: "jeśli spełnia warunki określone w art. 7 w związku z art. 6 p.u.s.a, to owszem, może. Jeżeli jednak nie spełnia choćby jednego, jest to wykluczone" była prawidłowa i wystarczająca

I takie pytanie: Obecny Prezydent RP mógłby teoretycznie zostać Prezesem NSA. Czy były dwukrotny Prezydent RP również mógłby pełnić tę zaszczytną funkcję?

Nie jest spełniony warunek przewidziany w art. 6 § 1 pkt 3 ustawy - prawo o ustroju sądów administracyjnych w zw. z art. 7 p.u.s.a. Ponadto w konsekwencji niespełnienia tego warunku, nie są spełnione także pozostałe warunki przewidziane w art. 7 p.u.s.a. dotyczące pozostawania na stanowisku.

A jeśli chodzi o obecnego prezydenta, oczywiście nie może być mowy o tym, by był jednocześnie prezesem NSA. Stąd tylko "teoretycznie", po zakończeniu prezydentury.
Dzieki, wszystko sie zgadza - zle odczytalem pytanie, i to chyba jest najgorsze w tym egzaminie
To pytanie naprawdę odnosi się do naszej wiedzy na temat wykształcenia Lecha Kaczyńskiego i Aleksandra Kwaśniewskiego?...

Przyznam, że moje pierwsze skojarzenie też szło w tę właśnie stronę, ale uznałam, że na egzaminie z post. administracyjnego nie padłoby takie pytanie

Niby to wiedza powszechna i prawie każdy to wie, ale mimo wszystko... No kurczę! Z czego to jest egzamin, hmm?
Wlasnie o to chodzi podobnie nie rozumiem, jak moglo pasc pytanie o to, czym rozni sie pracodawca w egzekucji od pracodawcy w kodeksie pracy, chyba ze doktor zaklada, ze wszyscy studenci III roku zadeklarowali rowniez prawo pracy.
No wiesz... Wedle programu prawo administracyjne to przedmiot III-roczny, a tym samym postępowanie adm. teoretycznie jest przedmiotem IV-rocznym... A że na IV roku miażdżąca większość studentów bierze prawo pracy...

coś czuję, że pan dr chyba nas nie lubi
Czy ktoś ma jakieś pomysły na to pytanie: Czy postanowienie o przybicie przenosi własność nieruchomości?
Nie. Zgodnie z art. 112b § 3 u.p.e.a. dopiero postanowienie o przyznaniu własności, które stało się ostateczne przenosi własność na nabywcę.
Skad te pytania : Czy postanowienie o przybicie przenosi własność nieruchomości?, to z prezydentem, z pracownikiem organu? Czy istnieje jakas baza pytan?
Owszem... Grupa "C". Bodaj drugi albo trzeci temat od dołu na pierwszej stronie.
Czy ktoś orientuje się w jakiej sali i w jakich godzinach odbywa się egzamin u profesora Hausera (26.02)?
cześć, mam pytanie.. czy na postanowienie o uchybieniu terminu do wniesienia odwołania przysługuje zażalenie? do jakiego organu?
art. 59 § 2 kpa o przywróceniu terminu do wniesienia odwołania lub zażalenia postanawia ostatecznie organ właściwy do rozpatrzenia odwołania lub zażalenia.

Postanowienie to jest ostatecznie. Nie przysługuje na nie zażalenie. Jako postanowienie kończące postępowanie może być natomiast przedmiotem skargi do WSA na podstawie art. 3 § 2 pkt 2 ppsa.

PRAWIDŁOWĄ podstawą jest art. 134 argumentacja ta sama
dzięki a czy zaprzyjaźniony notariusz mógł wnieść skargę kasacyjną bez formalnego pełnomocnictwa? proszę o wskazanie podstawy prawnej

dzięki a czy zaprzyjaźniony notariusz mógł wnieść skargę kasacyjną bez formalnego pełnomocnictwa? proszę o wskazanie podstawy prawnej

Art. 173 ppsa przewiduje, że skargę kasacyjną może wnieść strona, prokurator lub RPO.
Art. 34 ppsa wskazuje, że strona może działać przez pełnomocnika.
Art. 35 ppsa wskazuje, że pełnomocnikiem strony może być adwokat, radca prawny, inny skarżący lub uczestnik postępowania, rodzice, małżonek, zstępni strony, osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia, a także inne osoby, jeśli przewidują to przepisy szczególne.

Zaprzyjaźniony notariusz nie jest pełnomocnikiem strony, a zatem nie może wnieść skargi kasacyjnej.

Odrębną kwestię stanowi zaś sporządzenie skargi kasacyjnej, które jest obwarowane przymusem adwokacko-radcowkim (art. 175 ppsa). § 2 tego przepisu wkazuje, że przymusu adwokacko-radcowskiego nie stosuje się, jeśli skargę sporządza m.in. notariusz, ale tylko taki, który jest stroną, przedstawicielem lub pełnomocnikiem strony.

Gdyby hipotetycznie założyć sytuację, że notariusz jest pełnomocnikiem strony, bo np. jest małżonkiem, to może on zarówno sporządzić, jak i wnieśc skargę kasacyjną.

cześć, mam pytanie.. czy na postanowienie o uchybieniu terminu do wniesienia odwołania przysługuje zażalenie? do jakiego organu?

tak, tak, zgadzam się, moje niedopatrzenie
Co do pytania z notariuszem, to ja bym się jeszcze pokusiła o dodanie art. 44 ppsa, który mówi o możliwości działania bez pełnomocnictwa w sytuacjach naglących i że później trzeba to pełnomocnictwo przedstawić.
Czy wiceprezes jest organem WSA? to samo pytanie w przypadku NSA?

http://proces.wardynski.c...es-juz-nie.html


Organem sądu jest prezes, wiceprezes już nie
27-11-2009

Polecenie wszczęcia egzekucji wydaje prezes sądu, chyba że powierzy wykonanie tej czynności wiceprezesowi - stwierdził Sąd Najwyższy 17 listopada. Wynika stąd, że wiceprezes nie jest organem sądu w w rozumieniu ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych.



Sąd Rejonowy w B. nie znalazł powodów, by również wiceprezesa traktować jako organ i w związku z tym zwolnić go z obowiązku przedstawienia stosownego dokumentu potwierdzającego jego umocowanie do działania


gdyby intencją ustawodawcy było zrównanie pozycji prezesa i wiceprezesa, to uczyniłby to wprost. Nie zrobił tego, więc można by się zgodzić, że status organu sądu z mocy ustawy przysługuje wyłącznie jego prezesowi.



Sąd Najwyższy uznał jednak, że nie ma podstaw, by doszukiwać się specjalnej zdolności sądowej wiceprezesa sądu i wydał uchwałę o treści przytoczonej na początku tekstu


oczywiscie nie dotyczy to sadow administracyjnych, ale moze jednak jest to jakies wskazanie?
chyba najważniejsze jest to, że wśród organów sądu wiceprezes nie jest wymieniony
Zgodnie z art 19 pusa Organami WSA są: prezes sądu, zgromadzenie ogólne sędziów oraz kolegium wojewódzkiego sądu administracyjnego. Jest to moim zdaniem wyliczenie zupełne, więc wynika z tego, że wiceprezes organem nie jest.

Wiceprezes może być jednak członkiem kolegium wojewódzkiego sądu administracyjnego i wchodzi w skład zgromadzenia ogólnego (art 24 pusa - "zgromadzenie ogólne składa się z sędziów wojewódzkiego sądu administracyjnego), które to instytucje są organami WSA w rozumieniu u.p.s.a.

Przynajmniej ja bym tak odpowiedział na to pytanie
woj, a kiedy będą wyniki?
Dr bedzie wpisywal je sukcesywnie do usosa, natomiast wpisy odbeda sie 27 lutego w sali 019 HCP od 9 do 11 i jest to jedyny termin wpisow, cokolwiek to znaczy
tak z ciekawości, czy ktoś wie, w jakiej sali i o której godzinie będą egzaminy u prof. Hausera? Bo w usosie nadal nic nie ma...
piątek 8 rano pokoj 308
a skad to wiadomo?
w 308 pewnie dlatego, że prof. ma tam dyżur. a co do godziny, to czy prof. nie mówił kiedyś o tym na wykładzie?
ktoś z piszacych 13.02 ma moze już wyniki w USOS-ie ??
to egzam u prof hausera jest 26.02 a wiadomo moze cos kiedy sie pojawi termin w usosie?
tego teminu nie będzie w usosie wpisanego, tak samo jak marcowego, dopiero po egzaminie prof. przekaże oceny do p. Jung i wtedy beda w Usosie ( tak prof. mówił na wykładzie)
a nie czasem 25.02 jest egzamin, bo tam była jakaś zmiana prof nie mógł i już nie pamiętam czy czegoś nie pomyliłem, a 308 się zgadza, bo to pokój profesora:)
A termin 11 marca też jest aktualny (to jest czwartek) ? Godzina też 8.00 rano ? Ktoś coś wie?
12 marca 8 rano
to w koncu kiedy 26 czy 25?
dzwonilam dzisiaj do katedry i poinformowano mnie e egzamin lutowy u prof hausera jest w piatek czyli 26go...bo w czwartek prof jest w wawie
ma juz ktos ocenki z 13.02 ?
niet ....
dłuuuugo ich nie ma.
Pewnie beda w piatek wieczorem, bo dr mowil, zebysmy sobie wpisali oceny do indeksu sami, to szybciej pojdzie mu podpisywanie
Tja... Administracja miała tydzień (albo dwa) przed nami, a poprawkę na naszym terminie...
<wnerw>
Czy ktoś mógłby się podzielić wrażeniami z dzisiejszego egzaminu u prof. Hausera :) ? Jaka atmosfera ?
podbijam pytanie, też chętenie poczytam o waszych wrażeniach
atmosfera przesympatyczna, Profesor konkretny, pomaga i prowadzi całą rozmowę:) najlepiej przygotujcie się z jednego tematu bardzo dobrze, a z pozostałych tak ogólnie i będzie bardzo dobrze!
kurcze to był chyba najbardziej sympatyczny egzamin na tych studiach
atmosfera miła, luźna
i pierwszy raz w życiu dostałam pytanie "to o czym chce mi pani opowiedzieć?"
polecam egzamin u prof Hausera
ludzie z 12marca, nie martwcie sie;)
u nas były same pozytywne oceny

pierwszy raz w życiu dostałam pytanie "to o czym chce mi pani opowiedzieć?" Per pani do mnie nie mówią ale było kilka takich egzaminów w moim życiu
a ja sie pytam czy ktoś moze ma juz oceny z 13.02 ???

doktor jutro urzadzil wpisy i mowil ze mamy sobie sami oceny wpisac a poki co nie ma co wpisac !!!!!!
Będą jutro o 6 rano
WPiA UAM - wszystko możliwe
Chyba się nie pomyliłem - już po 22, a UZOZ milczy na temat oceny
No cóż, pewnie dowiemy się jutro na wpisach...
Są wyniki :]
W środku nocy... Myślicie, że wpisywał teraz?
Wszytsko możliwe. Gratuluję wytrwałości
Tak, musiał wpisywać w nocy.
czy ktos może napisać tu odpowiedz na pytania z terminu 13.02 bo nadal nie mam pojecia co mam źle...;\
1. Czy na postanowienie o uchybieniu terminu do wniesienia odwołania przysługuje zażalenie?

nie przysluguje - art 134kpa, napisalam co mozna z tym robic dalej - w sensie skargi z ppsa

2. Czy skarzacy zachowal termin do wniesienia skargi?

zachowal. 26 grudnia dzien wolny od pracy, termin uplywa 27 grudnia. nie chce mi sie szukac artykulow

3. Ocen trafnosc przyznaia prawa pomocy.

z urzedu sie jej nie przyznaje, tylko na wniosek, we wniosku trzeba podac dane o stanie majatkowym, rodzinnym itd (art 252 ppsa), zeby wykazac, ze nie jest w tanie ponisc pelnych kosztow postepowania, bez uszczerbku dla utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny (zwolnienie w zakresie czesciowym), albo zeby wykazac, ze nie jest w stanie poniesc zadnych kosztow (art 246ppsa)

4. Czy organ moze zadac zwrotu kosztow postepowania?

nie, zwrot kosztow moze byc przyznany tylko skarzacemu, nie ogarnowi i to tylko w przypadkach z 200 i 201 ppsa

5. Czy zaprzyjazniony notariusz mogl sporzadzic skarge?

moglby, gdyby bylo pelnomocnictwo, a w kazusie go nie udzielono

1. Pytanie testowe o odmowe wydania zaswiadczenia

postanowienie, przysluguje zazalenie

2. Co powinien zrobic egzekutor, kiedy podczas przeszukania znajduje rzeczy, ktorych posiadanie jest zabronione?

art 49b paragraf 2 - przekazac wlasciwemu organowi lub instytucji

3. Czy postanowienie o przybiciu przenosi wlasnosc nieruchomosci?

nie, 112 i 112b ppsa, gdy postanowienie o przybiciu tanie sie ostateczne, licynant musi zaplacic cene nabycia. dopiero wtedy wydaje sie postanowienie o nabyciu pr. wlasnosci

4. Czy od pisma, ktore niewatpliwie ulegnie odrzuceniu pobiera sie wpis?

nie, art 222 ppsa w zw. z 212 par. 1 ppsa

5. Czy brak udzialu strony w post. adm. jest przeslanka wznowienia?

jest, ale jesli uprawdopodobni, ze nie brala udzialu nie ze swojej winy

to tak pobieżnie
czy ktoś może pamięta jak wyglądała punktacja egzaminu-ile pkt potrzeba na poszczególną ocenę?
14-15 - bdb
13 - db+
11-12 - db
10 - dst+
8-9 - dst

czy wiadomo coś o zdawalności?? bo podobno większość to 2...? czy to prawda? :?:
Owszem, spory odsetek ocen to niestety ndst, ale czy większość - raczej nie. Piatki też były I to nie pojedyncze
Akurat wśród moich znajomych, około 10 osób, którzy pisali w tym terminie KPA, było pięć czwórek i pięć piątek, żadnej dwójki
Bo Ty się wśród elyty obracasz. Jesteście tam, gdzie ZOMO
o której zaczyna się piątkowy egzamin u prof. Hausera? o 8 rano?
i jeszcze pytanie do tych, którzy zdawali u prof. Hausera 26.02 - ilu was dokładnie było i jak długo trwał egzamin?
Co do prof. Hausera - czy facet korzysta z maila?

o której zaczyna się piątkowy egzamin u prof. Hausera? o 8 rano?
i jeszcze pytanie do tych, którzy zdawali u prof. Hausera 26.02 - ilu was dokładnie było i jak długo trwał egzamin?


o 8 rano
Chetnych bylo 2x wiecej niz na jutro - a lutowy egzamin trwal krotko
Hej, czy na examie z postepowania administracyjnego mozna miec ustawy w formie wydrukow czy tez musza to byc ustawy w formie jakiejs ksiazeczki typu kpa?
Czy był ktoś może na egzaminie u prof. Janowicza? można się do niego zapisywać na ustny bez większych starań czy trzeba spełnić jakieś szczególne wymagania? no i oczywiście jak zdawalność?
Z czego najlepiej jest się przygotowywać do egzaminu u dr Gilla? Wie ktoś może czy egzamin będzie w takiej formie jak dotychczasowo czy jakieś zmiany nastąpią? Za wszelkie informacje z góry dziękuję.

Z czego najlepiej jest się przygotowywać do egzaminu u dr Gilla? Wie ktoś może czy egzamin będzie w takiej formie jak dotychczasowo czy jakieś zmiany nastąpią? Za wszelkie informacje z góry dziękuję. Open book. W USOSie ma 2 godziny, ale w praktyce trwa jakieś 90 minut.

Ale za to chcę informację nt. Hausera i Janowicza: czy trudno u nich załapać się na egzamin?
u prof. Hausera byly 2 terminy egzaminow lutowy i marcowy, a warunkiem byl wpis na specjalna liste- jako aktywnosc na wykladach, czyli opracowanie orzeczen ze str. katedry- byly chyba same 5 z egzaminow, a bynajmniej nie slyszalam, zeby ktos dostal inna ocene
Hej,

Czy wie ktoś w jakiej formie jest przeprowadzany egzamin u dr Gilla? Czy coś się zmieniło w porównaniu do tego, co było w zeszłych latach (baza pytań)? I czy dr Gill zadaje pytania otwarte, na które trzeba się rozpisać? Z tego co widze po bazie pytań na każde pytanie można odpowiedzieć niemalże jednym słowem, co fakt faktem czasem nastręcza większych problemów niż rozpisywanie się na kilka stron :-)

Z góry dziękuję za odpowiedź!

Pozdrawiam serdecznie.
halo,halo
mam takie pytanko,

czy to prawda, że na egzaminie u Gila jest tylko kazus i można wszystko miec?
Hej,

Może być kazus, mogę być i dwa :-) Ogólnie 10 pytań (w tym ze 2, 3 z egzekucji), nie wszystkie muszą być do kazusu. Kazusy nierozbudowane, raczej konkretne sytuacjie procesowe. Odpowiedzi na pytania raczej krótkie. Czas na wszystkie pytania - 90 min. Na egzaminie możesz mieć wszelkie pomoce naukowe - od kodeksów po komentarze, z jednym warunkiem - muszą być w formie papierowej! Zakaz używania telefonów komórkowych, komputerów, gpsów i innych takich.

Pozdrawiam!
pytanie czy poborca skarbowy a komornik skarbowy to pojęcia tożsame? czy na oszacowanie dokonane przez komornika przysluguje zażalenie?
wg96h § 3. Na oszacowanie dokonane przez poborcę skarbowego zobowiązanemu przysługuje prawo wniesienia do organu egzekucyjnego zarzutu - w terminie 7 dni od dnia zajęcia. W przypadku nieuwzględnienia zarzutu zobowiązanego, organ egzekucyjny zwraca się do biegłego skarbowego o oznaczenie wartości zajętych praw.
i tu mam watpliowsci
ale wydaje mi sie skoro w Art. 111l. Skargę na czynności poborcy skarbowego w toku licytacji aż do jej zamknięcia zgłasza się ustnie komornikowi skarbowemu, który przyjmuje skargę do protokołu i natychmiast ją rozstrzyga, chyba że nie jest to możliwe. Rozstrzygnięcie komornika skarbowego ma moc postanowienia, na które przysługuje zażalenie. jest mowa o tym ze skarge mozna zlozyc n poborce do komornika to nie sa to pojecia tozsame i ze komornik nie oszacowuje i nie przysluguje zaden srodek
prosze o komentarz
postępowanie mediacyjne jest jawne?
Hej!

Komornik skarbowy, a poborca skarbowy nie są to tożsame pojęcia. Poborca skarbowy jest egzekutorem należności o charakterze pieniężnym. Komornik skarbowy jest natomiast kierownikiem Działu Egzekucyjnego i kieruje pracą podległych pracowników zgodnie z zakresem czynności, ponosi pełną odpowiedzialność za pracę Działu Egzekucyjnego, bada dopuszczalność egzakucji administracyjnej (http://forum.prawnikow.pl/lofiversion/index.php/t40549.html). A co do oszacowania, to może błędne przekazanie treści pytania, albo odpowiedź na nie brzmi - komornik skarbowy nie dokonuje oszacowania wartości ruchomości, ponieważ zgodnie z tym a tym art. dokonuje tego poborca skarbowy :-)

Posiedzenie mediacyjne jest jawne zob. art. 116 par. 2 w zw. z art. 90 par. 1 ppsa. Także zasada z art. 10 ppsa. Jednakże nie jest to rozprawa, gdyż tylko sąd orzekający rozpoznaje sprawy na rozparawie.

Pozdrawiam!
jakie wrażenia z dzisiejszego egzaminu u dr Gilla? moim zdaniem trudny, albo mówiąc inaczej- podchwytliwy. jak Wam poszło?
parodia z organizacji:)
egzamin taki sobie ale ja raczej czekam na 2 i we wrześniu na poprawkę;(
Czy zna ktoś odpowiedź na pytanie trzecie?- dotyczyło skargi na rostrzygniecie organu II instancji utrzymującego w mocy decyzję organu I instancji. Czy Pani Y miała prawo złożyć skargę?
tak skargę do WSA
mimo, że pani Y nie wyczerpała środków zaskarzenia (wyczerpanie środków zaskarżenia jest przesłanką do wniesienia skargi). Pani Y nie złozyła odpwołania.
Rozstrzygnięcie organu drugiej instancji wiąże wszystkich uczestników postępowania, a nie tylko wnoszącego odwołanie. Dlatego także w przypadku Pani Y doszło do wyczerpania środków zaskarżenia.
bankowo jest tak jak napisał miłosz? A jak jest w końcu z tym terminem dla prokuratora? Zajęło mi pół egzaminu wymyślanie czy miesiąc czy 6..:)
odpowiedzi były podawanie przez doktora po zakończeniu egzaminu i co do prokuratora termin wynosi 30dni gdyż działa on w tym wypadku na prawach strony
A mógłbyś ktoś podać odpowiedzi na wszystkie pytania? bo ja do teraz nie wiem.. :/
lepiej nie wiedziec zeby sie na zalamywac:(
a z tym prokuratorem to przez pół egzaminiu się zastanawialam czy wpisac 30 czy 6 msc ale oczywiscie ostatecznie wpisalam 6 msc;(
1. krótki kazus, połaczenie postępowania egzekucyjnego z podatkami i obliczaniem terminu
Odpowiedź art. 57 k.p.a. (nie wiem, czy trzeba było sprecyzować?) w związku z art. 18 u.p.e.a.

2. Kazus: odpowiedź C (tylko drugie postanowienie bylo prawidłowe)

3. Pani Y mogła wnieść skargę.

4. Ten ktoś kto złożył zażalenie uchybił terminu, więc organ odwoławczy stwierdzi uchybienie terminu art. 134 k.p.a w zw. z art 144 k.p.a.

5. tutaj chodziło o art. 59 par.2 k.p.a. organ właściwy do rozpatrzenia odwołania o przywróceniu terminu do wniesienia odwołania rozstrzyga ostatecznie, ale strona nadal może wnieść skargę

6. Tutaj momentem wniesienie odwołania (nie pamiętam czy chodziło o odwołanie) będzie doręczenie, a nie nadanie, bo firma kurierska nie jest polską placówką pocztową operatora publicznego

7. prokurator - 30 dni :/ ech....

8. A) wszęcie posepowania sądowoadministracyjnego na wniosek dopuszczalne gdy ustaw tak stanowią

Nie pamiętam dokładnie pytan i trochę chaotyczne te odpowiedzi, ale mam nadzieję, że będziesz wiedział o co chodzi:)
Aha i pan dr Gill powiedział, że będzie brał pod uwagę części odpowiedzi tzn, jak ktoś napisał np. połowę dobrze to da coś w stylu "pół punkta" (na przykłąd ja mądrze w pytaniu pierwszym napisałam art. 57 k. p.a ale nie napisałam już w związku z czym:P no bo to oczywiste, nie? ;) ) No i próg nie jest jeszcze ustalony, więc jak pan stwierdzi że poszło fatalnie to go trochę obniży.... Może będzie dobrze:):):)
Dzięki Sikorka, chyba zdam :D
pozdrawiam
zawsze nie jeden
99% napisala 6 miechow,
zreszta co to jest wykladnia ?

ps z pkt 5 -sko tez sie nie zgadzam wg mnie ne bylo opcji

ps akcja 14maja -21 maja, terminy sa ok, bo decyzja jest 14 maja wiec 7 dni a 14 sie nie liczy wiec 15 16 17 18 19 20 21-7 dni

dobra co do 6 miechow i prokurator to sadze ze ponad 75% ma zle w tym ja


ps akcja 14maja -21 maja, terminy sa ok, bo decyzja jest 14 maja wiec 7 dni a 14 sie nie liczy wiec 15 16 17 18 19 20 21-7 dni
nie są ok bo od13 do 20 maja to 8 dni, a to było zażalenie więc uchybienie
Jestem zmartwiony bo mimo pisania na brudno nie ustrzegłem się skreśleń. Mimo budzącej postrach legendy zawartej w arkuszu egzaminacyjnym, mam nadzieję, że dr Gill nie będzie się kurczowo trzymał zasady że przy skreśleniu nie uznaje pytania.

Ponadto jestem nieco zawiedziony brakiem ostatniego "pytanie wyciągającego" z zakresu literatury, malarstwa lub muzyki klasycznej - ten bolący ząb to chyba nie był żarty!
Dzwonek w telefonie miał ponadprzeciętny Vivaldim mi zaleciało, ale głowy nie dam.
pytanie mam mało precyzyjne
egzamin mi sie poki cow ydaje kosmiczny bo jestem tuz po egzaminach innych wiec tego jeszcze nie tknelam.
zdradzcie jak sie przygotowywaliscie do tego egzaminu?
braliscie pod uwage ze to open book i w razie czego mozna sobie przypomniec w trakcie co i jak, czy kucie jak do normalnej pamieciowki?
aha, zdaje u skoczylasa? jakies macie refleksje ? cos to zmienia? tez open book tak?

plis podpowiedzcie cos bo jakos... nie mam koncepcji na ten egzamin a to bedzie moj ost. w tym roku wiec wolalabym sie nadgorliwie przeuczyc zeby nie bylo fuck-up'a tuz przed wakacjami.
dzieki z gory i czekam na wiesci z frontu
Radziłabym przede wszystkim dokładnie przeczytać podręcznik z równoczesnym uzupełnianiem, dopisywaniem, zakreślaniem kodeksu. Zwróć uwagę szczególnie na terminy, doręczenia, bo z tych kwestii technicznych często pojawiają się kazusy, oraz na co służy jaki środek zaskarżenia. Na koniec polecam przerobić książeczkę z kazusami, bo na ostatnim egzaminie bodajże 3 na 8 zadań można było ja jej podstawie rozwiązać.
A ja mam właśnie pytanie co ksiązki z kazusami, która jest najbardziej optymalna. Bo sadzac po autorach to chyba ta autorstwa Katarzyny Celińskiej-Grzegorczyk ,Wojciecha Sawczyna ,Andrzeja Skoczylasa. A i jeszcze jedno czy warto czytac orzeczenia z programu wykładu??
Ksiazke to chyba tylko do egzekucji sie oplaca przejrzec, chociaz jak pisalem w lutym egzamin, to z egzekucji bylo pytanie, o ktorym w ksiazce i tak nic nie napisano, diagramy sa o wiele lepsze.

Najlepiej nauczyc sie dobrze z diagramow i kodeksu (to, czego nie obejmuja diagramy), zrobic wszystkie kazusy z ksiazeczki pracownikow naszego wydzialu, zeby wyrobic sobie dobrze ich rozwiazywanie, bo pozniej czasu na szukanie odpowiedzi w ksiazkach za duzo nie ma Orzeczenia mozna sobie raz przeczytac, ale przynajmniej na moim terminie sie nie przydaly.
jakie diagramy do KPA polecacie najbardziej ?
wydawnictwo prawo park
Wie ktoś może czego można się spodziewać po egzaminie u prof. Skoczylasa ? Kazusy, czy raczej klasyczne pytania
do osob, ktore maja juz egzamin za soba

chetnie odkupie ksiazeczke z kazusami, jako ze naklad juz sie wyczerpal i do wrzesnia nie bedzie dodrukowany

kontakt 660 425 694
jak zdam to chetnie sprzedam;) czekam na wyniki do wtorku
ok, trzymam kciuki zatem i czekam w kolejce;)

do wtorku:)
a może ktoś jeszcze mógłby sprzedać, ew. użyczyć ww. książeczki? może być nawet ksero;
proszę o PW
cześć,
czy wie ktoś może, czy pojawiły się w USOSie wyniki egzaminu z 23 maja? sam pisałem 25. ale jestem ciekaw czy dr dotrzymuje tego dwutygodniowego terminu.

m
czy u prof. Skoczylasa także jest forma "open book"?
czy wiadomo kiedy pojawią się wyniki z 25.05.2010??
doktor powiedział, że najpóźniej do wtorku 8 czerwca ale postara się szybciej wpisać do usosa, więc myślę że dziś powinny być.
u prof. Skoczylasa też jest open book( koleżanka miała u niego)
dzięki :)

mam jeszcze takie pytanie. w dziale zawierającym pytania egzaminacyjne kolega napisał:
"Termin przysługujący na wniesienie zażalenia od postanowienia WSA o odrzuceniu skargi wynosi: (A) tydzień (B) 7 dni (C) żadne z powyższych"

hmm w art 194 par 2 jest napisane że w terminie 7 dni. Kolega się pomylił czy raczej ja? :)
wg mnie dobrze zaznaczył. ty patrzysz na art. 194 par 2 i tam rzeczywiście jest termin 7 dniowy przy zażaleniu ale w art. 58 jest mowa o przyczynach odrzucenia skargi przez WSA ale nic ustawodawca nie wspomina o zażaleniu na odrzucenie skargi a w art. 194 jest napisane że zażalenie przysługuje gdy jest wyraźnie przewidziane w ustawie. zatem zażalenie nie przysługuje i dlatego właściwa jest odpowiedz c.
dzięki za podjęcie wątku :)
zauważ jednakże że:
art194 par 1:"w przypadkach przewidzianych w ustawie, a ponadto na postanowienia, których przedmiotem jest:
7)odrzucenie skargi kasacyjnej"
pytanie czy chodzi o skarge (jako pozew) czy skarge kasacyjną... bo to trzeba rozróżnić... wg mnie chodzi o to pierwsze - w innym wypadku byłoby to wyraźnie powiedziane. a skoro nie ma to znaczy że nie można zastosować art194 par.1 pkt 7 ... czyli niunia1987 ma rację
rzeczywiście ale w pytaniu nie ma że chodzi o skargę kasacyjną więc jeśli nie ma wyraźnie wskazania wydaje mi się że chodzi skargę Z ART.50-62 którą rozpatruje WSA.
pytania z kpa mają to do siebie że są podchwytliwe niestety;)
fakt, sam sobie dopisałem w myśli że to skarga kasacyjna ;)
dzięki!
w takim razie czy oceny pojawią się dopiero po migracji jutro? czy jest możliwośc ze beda szybciej?
oceny nie potrzebują migracji do pojawienia się...
nad morze wyjechal czy co? niech ustne robi jak mu sie nie chce poprawiac
stokrotka mnie takie cos, 2tyg koles mial

fakt, sam sobie dopisałem w myśli że to skarga kasacyjna ;)
dzięki!


Żeby było jeszcze ciekawiej na rozważane przez was postanowienie przysługuje skarga kasacyjna :-)
mówię wam że oceny wpisze dziś bo dziś ma dyżur
i miałaś rację - są oceny z 25.05.
a ja nie mam:( ale pewnie mu trochę zajmie ich wpisywanie przecież około 200 osób było więc czekam
a jak tam oceny?
ja tez sobie czekam
coś mi tu śmierdzi, ja także żadnego wyniku nie mam,
Ja też nic nie mam... Wybieram się na dyzur ale zastanawiam się, czy jest sens, jeżeli tam się zwali tylu ludzi (bo pewnie większa częśc przyjdzie)
ciekawa jestem czy ktoś oprócz puhacza ma ocenę. też chciałam iść na dyżur ale tak jak mówisz będzie tyle osób pewnie że nie wiadomo czy w ogóle się człowiek dopchnie do doktora. a z drugiej strony tak żyć w nieświadomości...eh
Wiem, że przerywam wątek o ocenach...Ale mimo wszystko mam prośbę do osób, które wiedzą cokolwiek o egzaminie u prof. Skoczylasa...Podzielcie się wiedzą :D
zapraszam do dr Gilla, pełen folklor, na wyniczki czeka się dwa tygodnie albo i lepiej,
słyszałam opinie( koleżanka mi opowiadała), że jest ok. kazus oparty na kazusie z tej pomarańczowej książeczki z kazusami- mówiła mi że wszystko stamtąd prawie spisała. mówiła też że trochę mało czasu bo tylko godzina. co do oceniania to ona dostała z tego co pamiętam 4+ ale jej koleżankach z kolei nie zdała choć miały identyczne odpowiedzi( tamta nie miała tylko jednej odp na pytanie bo nie zdążyła napisać).
ale doktor powiedział że będzie się trzymał jakiegoś tam zarządzenia dziekana i że sprawdzi najpóźniej do 2 tygodni od egzaminu. nie każcie mi czekać dłużej i już się na wynik z ochrony środowiska naczekałam sporo bo prawie 2 miesiące
niunia- jemu to powiedz nie nam
czy tylko 1 osoba ma wyniki? kurde no bez jaj
myślę.że sobie ktoś z nas żarcik zrobił z tymi ocenami. nikt nie ma oceny oprócz puhacza;)
ciekawe o co chodzi... przez to zamieszanie zacząłem się zastanawić czy ta ocena w USOSie jest zgodna z rzeczywistością! :? Tak na marginesie raz już mi sie to przytrafiło - w USOSie jedno w indeksie drugie. Oby tak nie było tym razem. Życzę szybkiego poznania ocen!
jak ktoś był na dyżurze niech da znać co z tymi ocenami czy doktor coś mówił?
ludzi jest sporo, ja stałam i tak dość krótko bo tylko 25 min, z tego co widziałam na jego liście to przewaga 3 i 4
byłem na dyżurze, dostałem db, choć w usosie nie mam nic wpisanego, doktor mówił ze wszystkie prace ma sprawdzone,

ludzi tłum przez miasto gna,
mówił coś czy dużo ludzi nie zdało i czy będą oceny w usosie dzis?
nie pytałam o to, ale z tego co zauważyłam na listach, większosć osób zdała
LOL
to na motyla noga mu usos?

teraz go nie ma czyli ze co dowiem sie co mam za tydzien? paranoja
może wpisze...
a w piątek ma dyżur więc można do niego pójść
ale swoją drogą mógłby wpisać te oceny
są oceny w usosie
jak tam oceny?
u mnie ok 4+:)
Ma ktos może sprzedać książeczke z kazusami? Pilnie! Moj mail
Kzimna@op.pl
Wybaczcie, ale nie chce mi się przeglądać tych 17 stron wątku...

Co można mieć na egzaminie? (kodeks, książki, ksera, notatki - ???)
dokladnie, tez chce wiedziec:D jakos nie zauwazylam w tym watku nic na temat. czy mozna miec kserowki? od kilku osob slyszalam ze nie, od kilku tak.
Wystarczy wpisać w google "katedra postępowania administracyjnego uam" kilknąć w pierwszy link i już wszystko wiadomo...:

gzamin z procedury administracyjnej odbywa się w formie pisemnej i ma charakter „open book”. Oznacza to, że mogą Państwo na egzaminie korzystać z wszelkich przyniesionych przez siebie materiałów drukowanych. Zabronione jest natomiast korzystanie z komputerów i innych urządzeń elektronicznych.
Egzamin pisemny składa się z dwóch części.
Część pierwsza obejmuje 5 pytań (2 z postępowania administracyjnego, 2 z sądownictwa administracyjnego i 1 z postępowania egzekucyjnego w administracji).
Druga część egzaminu polega na rozwiązaniu 5 zagadnień problemowych wynikających z zadanego stanu faktycznego konkretnej sprawy.
Osoby szczególnie aktywne podczas wykładów będą miały prawo do zdawania egzaminu w formie ustnej (egzaminator prof. dr hab. Roman Hauser, prof. dr hab. Andrzej Skoczylas lub dr Wojciech Sawczyn).

Ktoś orientuje się może jaka ocena z ćwiczeń zwalnia z instytucji na egzaminie? A dokładnie jczy 3+ wystarczy :D
Co ozn. w tym wypadku "instytucje"?
Pomyliłem tematy :) To pytanie miało być w temacie o europejskim. Pomyliłem bo jutro mam post adm i zaczynam się szykować do europejskiego :)
O której zaczyna się egzamin z PPSA na prawie ze Skoczylasem (18.06.2010)??
usos mówi, że 10:30
A ja mam pytanie, co do samego egzaminu, bo o prof. Skoczylasie cisza...A wyczytałam, że jakieś terminy w ubiegłym roku prowadził. Możecie napisać o nim coś więcej?
w dyskursie są dwie skrajne opinie
przeważają opinię o surowości
ma ktoś pożyczyć / sprzedać kazusy do KPA ?
szybka akcja wędka spławik
niechaj mi ktoś szybko (proszę!) napisze, czy aby na pewno 18tego jest open book u skoczylasa
hej, ja studiuje na WSZiB w Poznaniu. Macie moze jakis namiar do dr Gilla? Pilnie potrzebuje w zwiazku z egzaminem
Telefon 8294341
E-mail artgill@amu.edu.pl
"egzamin z procedury administracyjnej odbywa się w formie pisemnej i ma charakter „open book”. Oznacza to, że mogą Państwo na egzaminie korzystać z wszelkich przyniesionych przez siebie materiałów drukowanych. Zabronione jest natomiast korzystanie z komputerów i innych urządzeń elektronicznych.
Egzamin pisemny składa się z dwóch części.
Część pierwsza obejmuje 5 pytań (2 z postępowania administracyjnego, 2 z sądownictwa administracyjnego i 1 z postępowania egzekucyjnego w administracji).
Druga część egzaminu polega na rozwiązaniu 5 zagadnień problemowych wynikających z zadanego stanu faktycznego konkretnej sprawy.
Osoby szczególnie aktywne podczas wykładów będą miały prawo do zdawania egzaminu w formie ustnej (egzaminator prof. dr hab. Roman Hauser, prof. dr hab. Andrzej Skoczylas lub dr Wojciech Sawczyn)."

nie ma wyjątków ;)
hmmm. Przy tych teoretycznych też?
Jak wynika z przytoczonego opisu egzaminu - open book dotyczy całego egzaminu.
Mam dwa pytania - nie mogę znaleźć podstawy prawnej... I z góry dziękuję za odpowiedź

Czy na postanowienie o uchybieniu terminu do wniesienia odwołania przysługuje zażalenie?

Czy od pisma, które niewątpliwie ulegnie odrzuceniu pobiera się wpis? - wydaje mi się, że nie.

Mam nadzieje, że w piątek będzie duuuużoooo czasu...
na 1 pyt. art 134. Postanowienie w tej sprawie jest ostateczne. Tzn. nie przysługuje na nie zażalenie. jest jednak inna możliwośc-skarga do sądu admin.

na pyt. 2 art 222. nie żąda sie opłaty od pisma, jezeli juz z niego wynika, że podlega ono odrzuceniu

Ale moze sie myle...

ma ktoś pożyczyć / sprzedać kazusy do KPA ?

mam. chetnie sprzedam. za 20 polskich nowych złotych. zainteresowana?
tak jestem zainteresowanY !!! napisz gdzie i kiedy możemy dokonać transakcji. Potrzebuję na piątkowy egzamin, pasuję mi cały dzień jutro i pojutrze
jutro, w samo poludnie, pod akumulatorami?
ok ! wyślij mi swój nr kom. na PW jeśli możesz w na wszelki wypadek albo na gg: 3617417
czy ktoś wie może kiedy będą wyniki z egz. u dra Gilla z 13 czerwca?
wyniki już są
w usosie już są? ja jeszcze nie mam....
To ja wrzucę część pytań, którą pamiętam od prof. Skoczylasa. Dla potomnych:D Sorry, że nie w bazie.

1. Kto rozstrzyga spór między wójtem a wojewodą?
2. Przesłanki wznowienia postępowania
3. Coś z decyzją, chyba elementy
4. Kadencja Prezesa NSA i czy może być powtrzalna
5. Przymus bezpośredni w zabezpieczającym

Mega długi kazus i dużo różnych pytań...

1. Jaki środek egzekucyjny zastosować?
2. Czy było uchybienie terminu do wniesienia skargi
3. Kto, w jakim składzie zadecyduje o wyłączeniu sędziego
4. Coś ze skargą kasacyjną, chyba jak się zachowa sąd i który - NSA czy WSA
5. Wniosek o przesłuchanie świadków - co na to sąd chyba

No i ogólnie mało czasu, bo tylko godzina. A kazus był naprawdę długi...Zobaczymy po wynikach.
ktoś miał przesłanki wznowienia postępowania? bo ja mialam przesłanki decyzji odmownej odnosnie wznowienia postępowania. eh, ciekawe jak to będzie ze skreśleniami,bo ja nie potrafię napisać pracy bez skreślen ;)
Faktycznie, było o decyzji odmownej. To z rozpędu, bo przypomnienie sobie tych pytań nawet po krótkim czasie nie jest łatwe:D No ciekawe. Pisząc tak szybko nie wiem czy daje się uniknąć skreśleń:/
są ocenyyyyyy. ufff zdane mimo skreśleń ;)
szczęściarz;)ja jeszcze nie mam nic:/
ja też jeszcze nie mam ; /

ja też jeszcze nie mam ; /

są! piękne 3
ja też mam:P się prof. pośpieszył, mówił, że w piątek będą dopiero, uff jaka ulga, że zdane, mimo marnych prognoz związanych z niewystarczającą ilością czasu na egzaminie...

ja też mam:P się prof. pośpieszył, mówił, że w piątek będą dopiero, uff jaka ulga, że zdane, mimo marnych prognoz związanych z niewystarczającą ilością czasu na egzaminie...

popieram w100 % , mało czasu! chociaż zdane
Czy Ktoś mógłby mi przypomnieć, o której i gdzie będą jutro wydawane wpisy?
8.45 - 9.45
pokój 308
Dziękuję serdecznie.;)