UmiĹscy
Taki artykuł znalazłem na stronach PR.
Ciut inne spojrzenie na tego pana mam teraz.
Taki artykuł znalazłem na stronach PR.
Ciut inne spojrzenie na tego pana mam teraz.
Nie wiem jakie spojrzenie Ksiądz miał wczęsniej, a jaki teraz, ale chętnie się dowiem.
Mnie ten artykuł specjalnie nie poruszył.
No ładny artykuł. Ciekawy. Polecam do przeczytania.
Witam frodo bagginsa. Też lubię "Władcę pierścieni".
Ja to niedawno oglądałam film o Lutrze ale jak to bywa z filmami to obiektywny to on nie był. Liczyłam na coś więcej.
Artykuł już kiedyś widziałam A to ciekawe, że dopiero teraz dotarł na forum.
Ja to niedawno oglądałam film o Lutrze ale jak to bywa z filmami to obiektywny to on nie był. Liczyłam na coś więcej.
Mówisz zapewne o ty filmie:
http://www.luter.pl/index.php?D=29
Mnie się film podobał ze względu na ładną oprawę kostiumową, także ze względu na próbę uchwycenia realiów epoki i osobowości Reformatora oraz Sir Petera Ustinova w roli księcia Fryderyka Mądrego.
Oczywiście zdaję sobie sprawę z pewnego przerysowania detali, czy raczej dostosowania ich do hollywoodzkiego wzorca, ale to tylko film. Od ustalania faktow są badania naukowe. Nikt z nas nie czerpe przecież wiedzy o Jezusie Chrystusie z musicalu "Jesus Christus Superstar", dlaczego więc mielibyśmy uznać, że ten efektowny, choć niekiedy przelukrowany film jest obiektywnym źródłem informacji?
Niektóre sceny chwytają za serce, inne są tylko efektowne. Dzięki filmowi postać Marcina Lutra może stać się nam protestantom nieco bliższa, a może nie tylko nam.
FB
Oczekiwałam czegoś więcej od filmu. Każdy ma inne wymagania. Napewno ważne dla ausbursko-ewangelików czy też innych, jest poznanie twórcy.
Oczekiwałam czegoś więcej od filmu. Każdy ma inne wymagania.
Będę zobowiązany "czego więcej" oczekiwałaś od fimu o ks. dr. Marcinie Lutrze.
Napewno ważne dla ausbursko-ewangelików czy też innych, jest poznanie twórcy.
Ewangelicy wierzą w Jezusa Chystusa, Jego śmierć i zmartwychwstanie, a nie w ks. dr. Marcina Lutra. Oczywiście jest on przez nas darzony ogromnym szacunkiem, ale twórcą i głową Kościoła jest Jezus Chrystus.
Frodo
PS Permanentnie o Tobie myślę, trzymam kciuki i modlę się.
[ Dodano: Czw 15 Sty, 2009 01:15 ]
W którymś ze starszych numerów "Przeglądu Powszechnego" (rocznik 2005 lub 2006) jest artykuł o Tolkienie jako twórcy chrześcijańskim. Jego saga przesycona jest lekko jedynie ukrytymi odniesieniami do rzymskiego katolicyzmu.
kiedyś na tym forum był cały temat o Wladcy...
dyskutowaliśmy sobie o Tolkienie.
Artykuł interesujący. Idąc jego tropem, znalazłam stronę do wystawy o życiu Lutra:
"Fundsache Luther - Archäologen auf den Spuren des Reformators" [ „W poszukiwaniu Lutra – Archeologowie śladami reformatora”] w Muzeum Prehistorii w Halle
http://www.fundsache-luther.de/index_dt.htm
Rzeczywiście, eksponaty z jego codziennego życia są imponująco bogate (szczególnie biżuteria ) - pod linkami na w/w str. o nazwach: "Publikationen" i "Exponate", np.:
http://www.fundsache-luth...ng.exponate.htm
Na wystawie, która będzie czynna do kwietnia 2009r. można uczestniczyć też w wykładach:
http://www.fundsache-luth...ctureseries.htm
z których tytuł jednego ma znamienną wymowę:
"Wie der Hund auf das Fleisch... - Wie praktisch war Luthers Theologie?" [wykładowca: Martin Treu (Wittenberg, Stiftung Gedenkstätten)], co można przetłumaczyć:
"Jak pies na mięso ... - Jak praktyczna była teologia Lutra".
Co do w/w praktyczności, to zaczęłam się nad nią zastanawiać, gdy dowiedziałam się, że Luter ożenił się i to z byłą zakonnicą.
Dobrze,ze o tym napisałaś.
dla niego, jak wynika z zaprezentowanych bogatych eksponatów, to, co głosił, przyniosło zadowolenie (bogaty, ożeniony...a reszta tego, co głosił, chyba dla ludu...)
W filmie się skupiono na tym jak ewoluowały poglądy Lutra, bo głównym wątkiem było właśnie to. Luter nie był protestantem sensu stricte, lecz katolikiem. Co prawda naraził się w końcu na ekskomunikę, ale w owych czasach nie istniała jeszcze nazwa protestantyzm, lecz Reformacja. Tak to wtedy nazywano. Luter reformował Kościół zaniepokojony tym wszystkim, co jako zakonnik widział np. sprzedaż odpustów. Np. biedny nie mógł kupić odpustu, bo wówczas było to bardzo trudne. Lutra to mogło też zaniepokoić.
Luter reformował Kościół zaniepokojony tym wszystkim, co jako zakonnik widział np. sprzedaż odpustów.Np. biedny nie mógł kupić odpustu, bo wówczas było to bardzo trudne. Lutra to mogło też zaniepokoić.
Nie do końca to było tak.
Rzeczywiście Luter wszczął spór o "odpusty", które sprzedawał, za wygórowaną cenę i w wielkich ilościach, ówczesny arcybiskup Moguncji (Mainz), Magdeburga (jako papieski komisarz odpustowy) i biskup Brandenburgii, w jednej osobie: Albrecht von Brandenburg. Nosił on też tytuł "Sacrum Romanum Imperium", czyli tytuł Cesarza Rzymsko-Niemieckiego, skupiając w swym ręku władzę kościelną i polityczną.
Jednak Lutra "denerwowało" raczej to, że pieniądze za odpusty idą na pokrycie różnych wydatków tegoż arcybiskupa-cesarza (m.in. lubił sponsorować sztukę).
Wątpię, aby Luter przejmował się "biednymi", bo wyglada na to, że "dorabiał teorię do treści">> tzn. do swojej treści. Np. gdy jako osoba duchowna:
w ks. dr. Marcina Lutra. Oczywiście jest on przez nas darzony ogromnym szacunkiem
O to mi chodziło
może ktoś by polecił jakieś porządne lektury dot. Lutra?
- bibliografia, poglądy (teologiczne, społeczne, polityczne), jakaś w miarę obiektywna ocena...
Póki co ciekawe opracowanie (ale krótkie) znalazłem w "100 punktów zapalnych w historii Kościoła".
[ Dodano: Sro 21 Sty, 2009 18:51 ]
może ktoś by polecił jakieś porządne lektury dot. Lutra?
- bibliografia, poglądy (teologiczne, społeczne, polityczne), jakaś w miarę obiektywna ocena...
Może to:
http://www.petlaczasu.pl/lutra/b5005682
a tutaj recenzja książki z forum ewangelizacja.pl (podana za KAI):
http://www.ewangelizacja....jcu-reformacji/
Nazwisko Todd - różne xiązki
Luter nie był protestantem sensu stricte, lecz katolikiem. Co prawda naraził się w końcu na ekskomunikę, ale w owych czasach nie istniała jeszcze nazwa protestantyzm, lecz Reformacja.
Mała poprawka. Termin protestantyzm zaczął być używany od 1529 roku w stosunku do zwolenników Lutra w związku z protestem jaki złożyli na sejmie w Spirze. Zatem uprawomocnione jest nazywanie Lutra protestantem.